Dalijimasis nuotraukomis
Darant nuotraukas ar jomis dalinantis, svarbu, kad vaikai:
- Įvertintų, ką jie fotografuoja ir ar žmogus tai žino;
- Gerai pagalvotų, ar tikrai reikia dalintis kitų žmonių nuotraukomis, ypač jei jos gėdingos;
- Neskelbtų nuotraukų su asmenine informacija: vardu, telefono numeriu, adresu ir kt. Be to, kad neskelbtų informacijos, galinčios sudominti vagis, ar nuogybių.
Kita tema, kuria galima padiskutuoti su vaikais – tai, kodėl jie niekam neturėtų siųsti nuotraukų, kuriose yra mažai apsirengę ar nuogi. Be to, tokio tipo nuotraukomis jie turėtų nesidalinti su kitais, nesvarbu, ar tai vaikai, ar suaugusieji. Patariama savo nuotraukų nesiųsti nepažįstamiems, o dėl to visada pasitarti su suaugusiu. Internete gausu įtartinų žmonių, renkančių vaikų nuotraukas, organizuojančių „modelių konkursus“ ar norinčių tokių pačių savo nuotraukų atsiųsti atgal. Gavę tokių nuotraukų, vaikai turėtų apie tai informuoti suaugusius.
Kvietimai draugauti
Žmonės sulaukia daug kvietimų draugauti – jų sulaukia ir vaikai. Taigi, labai svarbu, kad jie išmoktų kritiškai įvertinti, kuriuos kvietimus galima priimti. Sutikę draugauti su negeru žmogumi, jie gali suteikti jiems papildomos informacijos ar prieigą prie jos. Svarbu paaiškinti vaikams, kad žmogų jie turėtų pažinoti realybėje, žaidime ar kitomis panašiomis aplinkybėmis. Jei nuotrauka ar vardas pažįstami, bet profilis atrodo keistas, jie turėtų būti atsargūs ir paprašyti daugiau informacijos, nes aplink apstu netikrų paskyrų. Norėdami gyvai susitikti su internetiniu draugu, pirmiausia jie visada turėtų pasitarti su suaugusiu, o ypač, jei „draugas“ prašo jų to nedaryti.
Apgavystės internete
Internete daugybė nemokamų dalykų, reklamų ir gerų pasiūlymų. Dauguma jų yra apgaulė.
- Nemokami dalykai dažniausiai atkeliauja su virusais ar kitais kenkėjais. Jei tai neturėtų būti nemokama (pvz. filmas), o kiti prašo už tai pinigų, nemokama versija turėtų būti įtartina.
- „Pasidalinkite ir laimėkite“ dažniausiai yra apgaulė. Net jei iš karto gaunate prizą, dalintis tokia informacija nėra gerai.
- Jei kažkas atrodo per gerai, kad būtų tiesa, dažniausiai taip ir yra.
Bendravimas internetu
Bendravimas internete niekuo nesiskiria nuo bendravimo gyvai – visada svarbu mandagumas. Reikia apgalvoti ir papildomas pasekmes, tad vaikai turėtų apgalvoti šiuos dalykus:
- Kada kažką rašyti ar įkelti į internetą, nes visa tai paliks pėdsaką.
- Žodžiai internete, turi tokį patį poveikį kaip ir tie, kuriuos ištariame gyvai – įžeidimas internete toks pats nemalonus.
- Jūs negalite susekti visos informacijos, kuria dalinatės: turite būti atsargūs kuo ir su kuo dalinatės bei visada prisiminti, kad kiti šia informacija gali dalintis toliau.
Slaptažodžiai
Visi prietaisai ir paskyros turėtų būti apsaugoti slaptažodžiu. Turite prisiminti tris dalykus:
- Visi slaptažodžiai turi būti unikalūs, kiekviena paskyra turi turėti skirtingą slaptažodį.
- Slaptažodžiai turi būti ilgi ir sudėtingi
- Bent 12 ženklų
- Raidės, skaičiai ir kiti simboliai
- Nenaudokite lengvai atpažįstamų žodžių, tokių kaip jūsų ar šeimos nario vardas ir kt.
- Savo slaptažodžiu nesidalinkite su niekuo, išskyrus tėvus.
Hakingas
Hakingas yra bet koks kompiuterio naudojimas, siekiant prisijungti prie svetimo kompiuterio ar sistemos. Programišiai gali turėti etiškai suprantamų tikslų, bet jie dažnai yra piktavaliai. Hakingui dažnai reikalingi kompiuteriniai įgūdžiai ir žinios, bet yra ir tokių, kurie internetu įsigyja jau paruoštus rinkinius ir naudoja juos siekti savo tikslų. Įprastai hakingas yra nelegali veikla, o prie programišių durų jų dažnai laukia policija, nes programišiai laikomi nusikaltėliais.
Sukčiai internete
Šiuo metu didžiausia interneto grėsmė yra sukčiai. Tai dažnai reiškia sukčiavimo el. laiškus ir žinutes arba melagingos informacijos skleidimą. Svarbu būti budriems bet kuriame amžiuje ir nepamiršti pagrindinių kibernetinės higienos taisyklių.
- Visada būkite atsargūs rinkdamiesi „WiFi“ tinklą, atsisiųsdami programas ar reaguodami į pranešimus.
- Suklastotos žinutės gali būti gaunamos el. paštu arba SMS žinutėmis, per momentinius pasiuntinius ar net skambinant telefonu.
- Prieš reaguojant svarbu visada dar kartą patikrinti informaciją kitu kanalu.
- Kai kurie įprasti sukčiavimo požymiai:
- neįprastas siuntėjas
- telefono numeris arba adresas skiriasi nuo įprasto siuntėjo
- raginama greitai reaguoti
- neaiškumas detalėse
- Niekada nesiųskite pinigų remdamiesi tik vienu el. paštu ar žinute.
- Vaikai visada turėtų aptarti bet kokius įtartinus pranešimus su tėvais, ypač kai kalbama apie pinigus ar duomenis.