LIT UKR

MOKYTOJAMS

„Spoofy“ skirtas naudoti pamokose su jaunesnio mokyklinio amžiaus vaikais ir darželiuose. Žaidimas vysto kompetencijas, įtrauktas ir į nacionalinę švietimo programą. Pagrindiniai žaidimo elementai – pavojų įvertinimas ir pagalbos prašymas. Žaidimą galima parsisiųsti į telefoną ar planšetinį kompiuterį bei žaisti šioje internetinėje svetainėje.

Šiame puslapyje pristatomi pamokų planai ir svarbesnės temos. Visa ši informacija ir pasaulių apžvalga taip pat įtraukta ir į instrukcijas, kurias galite parsisiųsti.

Žaidimas suskirstytas į keturis pasaulius. Kiekvienas pasaulis turi skirtingus tikslus, vystančius skirtingas skaitmenines kompetencijas, bet taip pat padedančius kurti bendravimo, sprendimų priėmimo, socialinius ir pilietinius įgūdžius.

Visi pasauliai žaidžiami atskirai, tad nereikia sekti tikslios žaidimo sekos. Mokyklos ir gimtadienio pasauliai yra trumpesni ir paprastesni, tad juos galima žaisti vieniems. Parko pasaulis yra šiek tiek sudėtingesnis, o senelės pasaulis tinka vyresniems vaikams. Visus šiuos pasaulius galima žaisti su suaugusiais.

Žaidimo temos

Kvietimai draugauti

Žmonės sulaukia daug kvietimų draugauti – jų sulaukia ir vaikai. Taigi, labai svarbu, kad jie išmoktų kritiškai įvertinti, kuriuos kvietimus galima priimti. Sutikę draugauti su negeru žmogumi, jie gali suteikti jiems papildomos informacijos ar prieigą prie jos. Svarbu paaiškinti vaikams, kad žmogų jie turėtų pažinoti realybėje, žaidime ar kitomis panašiomis aplinkybėmis. Jei nuotrauka ar vardas pažįstami, bet profilis atrodo keistas, jie turėtų būti atsargūs ir paprašyti daugiau informacijos, nes aplink apstu netikrų paskyrų. Norėdami gyvai susitikti su internetiniu draugu, pirmiausia jie visada turėtų pasitarti su suaugusiu, o ypač, jei „draugas“ prašo jų to nedaryti.

Apgavystės internete

Internete daugybė nemokamų dalykų, reklamų ir gerų pasiūlymų. Dauguma jų yra apgaulė.

 1. Nemokami dalykai dažniausiai atkeliauja su virusais ar kitais kenkėjais. Jei tai neturėtų būti nemokama (pvz. filmas), o kiti prašo už tai pinigų, nemokama versija turėtų būti įtartina.
 2. „Pasidalinkite ir laimėkite“ dažniausiai yra apgaulė. Net jei iš karto gaunate prizą, dalintis tokia informacija nėra gerai.
 3. Jei kažkas atrodo per gerai, kad būtų tiesa, dažniausiai taip ir yra.

Slaptažodžiai

Visi prietaisai ir paskyros turėtų būti apsaugoti slaptažodžiu. Turite prisiminti tris dalykus:

 1. Visi slaptažodžiai turi būti unikalūs, kiekviena paskyra turi turėti skirtingą slaptažodį;
 2. Slaptažodžiai turi būti ilgi ir sudėtingi
  1. Bent 12 ženklų
  2. Raidės, skaičiai ir kiti simboliai
  3. Nenaudokite lengvai atpažįstamų žodžių, tokių kaip jūsų ar šeimos nario vardas ir kt.
 3. Savo slaptažodžiu nesidalinkite su niekuo, išskyrus tėvus.

Hakingas

Hakingas yra bet koks kompiuterio naudojimas, siekiant prisijungti prie svetimo kompiuterio ar sistemos. Programišiai gali turėti etiškai suprantamų tikslų, bet jie dažnai yra piktavaliai. Hakingui dažnai reikalingi kompiuteriniai įgūdžiai ir žinios, bet yra ir tokių, kurie internetu įsigyja jau paruoštus rinkinius ir naudoja juos siekti savo tikslų. Įprastai hakingas yra nelegali veikla, o prie programišių durų jų dažnai laukia policija, nes programišiai laikomi nusikaltėliais.

Instrukcijose visą reikalingą informaciją rasite vienoje vietoje

Naudinga medžiaga